LandsbergOn to przede wszystkim ludzie, którzy przysyłają swoje opowiadania. Ludzie, warto zaznaczyć, związani z Gorzowem Wielkopolskim. W historii magazynu opublikowaliśmy przeróżnych autorów z całego przekroju społecznego, od licealistów po seniorów.

Legenda

Różna też jest ich twórczość, bo fantastyka przybiera różne formy. Oto legenda gatunkowa opowiadań:
Science fiction – przeróżne wizje przyszłości, podróże kosmiczne, przez czas i przestrzeń, obcy, roboty, rozwój nauki i technologii, postapokalipsa
Fantasy – alternatywne światy, magia, mity, legendy, bohaterowie i to niekoniecznie w mediewistycznych realiach
Horror – groza, turpizm, krew, żywe trupy, duchy, potwory, wampiry, demony
Komedia – zabawne opowiadania z przymrużeniem oka, mające rozbawić widza albo przynajmniej wprawić w lekką konsternację
Inne – niepasujące do powyższych kategorii + artykuły
 Ostatnia Tawerna – opowiadania, które doczekały się audiobooków dzięki inicjatywie Ostatniej Tawerny.

W nawiasie podany jest numer LandsbergOnu, w którym można opowiadanie przeczytać – kliknięcie przenosi do pliku pdf z danym numerem. Niektóre opowiadania są dostępne w formie tekstowej na stronie – wtedy można przenieść się do nich, klikając tytuł.

Autorzy opowiadań

„CC Allin”

Typowy locals. Wychował się w Gorzowie i postanowił związać z tym miastem również swoje dorosłe życie, akceptując wszystkie wady tego miejsca. Pisze niemal od zawsze, ale dopiero od niedawna dzieli się swoją twórczością ze światem. W swoich opowiadaniach zgłębia tematykę uzależnień, patologii czy samotności. Nazywa to brudną grafomanią lub rynsztokową prozą. Publikuje ją na Facebooku.

Pralnia Grzechów (LandsbergOn 2(2)/2018)

Łucja Fice

W Gorzowie mieszka od czternastego roku życia, kiedy to rozpoczęła naukę w Technikum Chemicznym. Obecnie jest na emeryturze i poświęca czas swoim zamiłowaniom: pogłębianiu wiedzy i pisaniu. Z gorzowskim środowiskiem literackim związana jest od 1995 roku, a więc odkąd zapisała się do Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury Gorzów. Od 2012 roku jest członkiem ZLP. W 2016 r. została odznaczona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem za zasługi dla kultury polskiej. Wydała kilka tomików poetyckich i trylogię powieści emigracyjnych.

Dwa Księżyce (LandsbergOn 2(2)/2018)

Jerzy Gaśpi

Analfabeta-samouk. Za sprawą przewrotnego losu urodził się w Gorzowie. Debiutował w podstawówce na łamach szkolnej gazetki „Aligator”. Jego ulubionym słowem jest „bigos”, co ciekawe, jest to również jego ulubiona potrawa z kapusty. Nigdy nie był w Danii, ale raz myślał, że był. Ma niewidomego chomika o imieniu Pafnucy. Poza opowiadaniami pisuje wierszyki, np.:
Zawsze z oka cieknie łza mi,
gdy mnie ktoś przytrzaśnie drzwiami…

 Krótkie opowiadanie o tym, jak to Marszałek do spółki z dygnitarzami snuli sieć intrygi przeciw przyszłemu królowi (LandsbergOn 2(6)/2020)
Trashworld (czyli mokry sen o suchym lądzie) (LandsbergOn 1(7)/2021)
LandsbergOn: Strażnicy Gorzowa (LandsbergOn 2(10)/2022) współudział – praca zbiorowa

Tomek Grabowski

Związany z Gorzowem od zawsze. Wielbiciel przeszłości i przyszłości, jakkolwiek to brzmi w czasie teraźniejszym. Fan złotej dekady lat 80-ych, dziwnych i dziwacznych wynalazków.

2078 (LandsbergOn 2(2)/2018)

Sebastian Górny

Gorzowianin, z wykształcenia socjolog, z zawodu dziennikarz. Wychował się na komiksach i filmach ery VHS. Czytał i dalej zdarza mu się czytać książki bez obrazków, takich autorów jak: Philip K. Dick, Stanisław Lem, Andrzej Sapkowski czy Janusz Zajdel. Miłośnik historii lokalnej i średniowiecza. To jemu zawdzięczamy większość okładek LandsbergOnu.

Komiksy:
 New Amazing Adventures Of Adam And Eve (LandsbergOn 1(7)/2021)

Katarzyna Barbara Gucałło

Urodzona gorzowianka. Absolwentka II LO na Przemysłowej oraz Politechniki Gdańskiej. Architekt. Projektuje, pisze, kształtuje przestrzeń i wyobraźnię, prowadząc warsztaty z dziećmi i młodzieżą.

Prze(w/m)ijanie (LandsbergOn 2(8)/2021)
LandsbergOn: Strażnicy Gorzowa (LandsbergOn 2(10)/2022) współudział – praca zbiorowa

Arleta Hanusek

Początkująca autorka z Zielonej Góry, przygotowująca się do literackiego debiutu. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła w wieku 11 lat, a od 2020 roku publikuje na Wattpadzie powieść fantasy young adult z elementami horroru. Tworzy książkowe treści na TikToku i Instagramie, inspirując innych czytelników oraz pisarzy. Jej ulubione klimaty to horrory, fantasy, postapo i science fiction, a szczególną miłością pała do motywów związanych z magicznymi mocami.

The end is near (LandsbergOn 1(13)/2024)

Piotr Jakubowski

Uczeń II LO w Gorzowie Wlkp. Z zamiłowania historyk. W wolnym czasie lubi czytać komiksy lub książki o tematyce fantastycznej, a także oglądać filmy. Organizator pierwszego gorzowskiego konwentu fantastyki Gorcon.

Kolekcja (+ kurs 205 z II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim) (LandsbergOn 1(1)/2018)

Artykuły i wywiady:
Fantastyka? A to nie dla dzieci? (LandsbergOn 1(1)/2018)
Wywiad z Łukaszem Rzadkowskim (online 2018)
Wywiad z Dawidem Wiktorskim (online 2018)
Wywiad z Jakubem Ptaszyńskim (online 2018)
Wywiad z Jackiem Brzezowskim (online 2019)
Wywiad z Pawłem Majką (online 2019)
Wywiad z Andrzejem Łaskim (online 2019)
O czym „Mówi Wieko”? – wywiad z Jackiem Radzymińskim (LandsbergOn 1(3)/2019)
Wszyscy żyjemy w historii alternatywnej – wywiad z Pawłem Majką (LandsbergOn 1(11)/2023)
SybirPunk to przyszłość, o jaką nikt nie prosił, a na jaką niestety zasłużyliśmy – wywiad z Michałem Gołkowskim (LandsbergOn 2(12)/2023)

Hihi Kalisiak

Nic nie opisuje jej tak dobrze, jak to, że jest z Gorzowa i jest w nim zakochana miłością szaloną, trochę krzywą, momentami trudną, ale przede wszystkim wielką jak HiT na Górczynie. Zajmuje się tatuowaniem i fotografią, czasem próbując się też w innych dziedzinach sztuki, co można sprawdzić na jej blogu. Bez względu na to, gdzie się znajduje, zawsze szuka tej cząstki Gorzowa, która kryje się w każdym z nas. Cała jej wrażliwość została cudownie przez to miasto ukształtowana i stara się ją w sobie pielęgnować, szczególnie gdy jest daleko.

2120 (LandsbergOn 1(5)/2020)
Pegazy (LandsbergOn 2(6)/2020)
LandsbergOn: Strażnicy Gorzowa (LandsbergOn 2(10)/2022) współudział – praca zbiorowa

Paweł Karolczuk

Rocznik ‘83, urodzony w Jeleniej Górze, wychowany we Wrocławiu. Z szeroko pojętą fantastyką związany od ponad 20 lat. Jego
zainteresowania zawsze orbitowały wokół fantasy: RPG, gry planszowe i bitewne, komputerowe, karciane. Do tej pory swoją twórczość
chował do szuflady. Obecnie, od ponad dziesięciu lat jest nauczycielem języka angielskiego w jednej z dużych gorzowskich podstawówek. Po zajęciach prowadzi kółko RPG dla swoich uczniów.

Boska usterka (LandsbergOn 1(5)/2020)
Pewnego razu… (LandsbergOn 2(6)/2020)
Kęs (LandsbergOn 2(8)/2021)
LandsbergOn: Strażnicy Gorzowa (LandsbergOn 2(10)/2022) współudział – praca zbiorowa
Zmiany (LandsbergOn 1(11)/2023)

Marlena Kowalczyk

Komiksy:
Piekło (+ Mariusz Sobkowiak) (LandsbergOn 1(7)/2021)

Magdalena Kubacka

Rodowita gorzowianka, rocznik ’92. Trwającą od dziecka hiperfiksację na słowa, litery i znaki typograficzne przekształciła w ścieżkę kariery. Zadebiutowała w czasopiśmie literackim „Pegaz Lubuski”. Od rzeczywistego świata coraz częściej woli fantastyczne.

Miasto o ciebie zadba (LandsbergOn 2(14)/2024)

Kamil Kwiatkowski

Z urodzenia gorzowianin. Zajmuje się muzyką pod pseudonimem Wrathu, połowa gorzowskiego duetu Wrathu + Mała Fuzja. Dwukrotny stypendysta miasta w dziedzinie muzyki. Studiował filologię angielską, na etapie licencjatu ze specjalizacją translatorską. Recenzent, redaktor czasopisma internetowego Trzynasty Schron poświęconego kulturze postapokaliptycznej. Montażysta. Członek stowarzyszenia na rzecz innowacji społecznych NOVUM. Recenzent i zastępca redaktorów naczelnych czasopisma internetowego Trzynasty Schron oraz wydawanych przez Novum papierowych magazynów „LandsbergOn”, „Młody Obywatel” (później „Młody Lubuszanin”), „Imaginarium Opolskie” i „Imaginarium Wielkopolskie”. Nauczyciel języka angielskiego.

13 (fragment w: LandsbergOn 1(1)/2018, pełna wersja w: Projekt 13)
Przypadek Alicji K. (LandsbergOn 2(4)/2019)
(English version)
Main User (+ Mariusz Sobkowiak) (LandsbergOn 1(5)/2020)
Przesłuchując sztuczną inteligencję (Imaginarium Wielkopolskie 1/2022)
Południca (online 2022)
LandsbergOn: Strażnicy Gorzowa (LandsbergOn 2(10)/2022) koordynator projektu – praca zbiorowa

Artykuły i wywiady:
 Gorzowskie postapo (online 2022)
Jesteśmy Słowianami – wywiad z Przemysławem Prawuckim z drużyny odtwórców historycznych Valknut Hird (LandsbergOn 1(9)/2022)

G. Kwaśniewska

Kobieta 50+. Świeżo upieczona babcia. Pracownica placówki doskonalenia nauczycieli. Z Gorzowem związana od 35 lat. Miłośniczka spacerów z mężem i odkrywczyni, choćby nowej ścieżki wzdłuż Kłodawki. Miłośniczka piękna. W swojej pracy dyplomowej starała się nadać nową formę gorzowskim legendom.
O miejskim kacie, który szukał… żony (LandsbergOn 1(3)/2019)

Joanna Łebkowska

Uczennica trzeciej klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim. Miłośniczka fantastyki od początku swojej przygody z czytelnictwem, a także pisarka-amatorka publikująca w Internecie od blisko sześciu lat. Autorka tekstów prozatorskich inspirowanych powieściami z gatunku fantasy, antyutopii, postapokalipsy i horroru, której nie są obce dawne wierzenia słowiańskie i greckie oraz historia.

U podnóża katedry (LandsbergOn 1(9)/2022)
Ars moriendi nowej generacji (LandsbergOn 2(12)/2023)
Haft z ludzkich żywotów (LandsbergOn 1(13)/2024)
Rodem z Orwella (LandsbergOn 2(14)/2024)

Jakub Łukasik

Absolwent Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu. Żonaty, dwójka dzieci. Miłośnik historii, zwłaszcza okresu II wojny światowej i późniejszego, aż do czasów współczesnych. Laureat Grand Prix, jednego z Hydeparków organizowanych przez MCK Chemik jakoś w okolicach 2000 roku. Namaszczony przez Kazimierza Furmana. W Gorzowie pracuje w instytucji związanej z bezpieczeństwem publicznym.
Opowieść o gorzowskiej Wandzie, odcinek 1 (LandsbergOn 2(2)/2018)
Opowieść o gorzowskiej Wandzie, odcinek 2 (LandsbergOn 2(4)/2019)
Opowieść o gorzowskiej Wandzie, odcinek 3 (LandsbergOn 2(6)/2020)
Wanda, odcinek 4 (LandsbergOn 1(9)/2022)
LandsbergOn: Strażnicy Gorzowa (LandsbergOn 2(10)/2022) współudział – praca zbiorowa

Michał Narożniak

Jest rodowitym gorzowianinem o wielu zainteresowaniach. Równie chętnie sięga po powieści, co po literaturę faktu. W wolnych chwilach trenuje szermierkę historyczną i spędza czas z rodziną na łonie natury.

Za dwie dwunasta (LandsbergOn 1(11)/2023)
Nowa fura szefa (LandsbergOn 2(12)/2023)
Starzec z Wyspowego (LandsbergOn 1(13)/2024)
Sukces (LandsbergOn 2(14)/2024)

Klaudiusz Ort

Kolekcjoner wiedzy kompletnie nieprzydatnej, zaczytany w hard sci-fi, fantasy i książkach popularnonaukowych. Na domówkach znajdziesz mnie na balkonie, męczącego mojego rozmówcę rozważaniami o tym, że wszechświat albo powstał z niczego, albo istniał od zawsze, przy czym oba scenariusze są dla ludzkiego umysłu niepojęte. Urodzony, wychowany i skrzywiony w Gorzowie, skąd wyjechał do Poznania, kuszony obietnicami wyższego wykształcenia i świetlanej przyszłości. Udało mu się zdobyć wyższe wykształcenie.
Agora (LandsbergOn 2(8)/2021)

Mateusz Oszust

Urodził się w Chełmie, mieszka w Poznaniu, a pracuje w Środzie Wielkopolskiej. Jest nauczycielem biologii i hobbystycznie próbuje swoich sił w pisaniu. Jego pasją jest biologia, gry fabularne oraz historia.

Oko za oko (Imaginarium Wielkopolskie 2/2022)
Egzorcyzmy nad rodem Jenkins (LandsbergOn 2(12)/2023)

Łukasz Piotrowski

Jego pasją jest słuchanie muzyki (wszelkie odmiany metalu), jazda na rowerze, psychologia, rysunek oraz pisarstwo. Tworzy zazwyczaj utwory z gatunków thriller czy horror i przygotowuje się do wydania swojej pierwszej powieści. Pochodzi z Pszczewa, studiował w Gorzowie Wielkopolskim, po czym się do niego przeprowadził.

Dziwadło (LandsbergOn 1(3)/2019)

Krzysztof Poradziński

Zawodowo na co dzień kapłan Merkurego w obrządku własnym, wspomaganym komputerowo. Mieszka w superpozycji między Gorzowem Wlkp. a Krakowem. Szczególnie zainteresowany kwestiami myślenia symbolicznego, filozofii historii i matematyki. Po godzinach uprawia speedrunning gorzowskich bibliotek.

Częstotliwość deszczy (LandsbergOn 1(13)/2024)
Za minutę czterdziesta czwarta (LandsbergOn 2(14)/2024)

Agnieszka Rogowska

„Moje pierwsze wspomnienie z życia to ekran gry komputerowej, w którą grałam z tatą. Nie mogło się to skończyć inaczej – zostałam nerdem. Od tego czasu pochłaniam gigantyczne ilości fantastyki we wszystkich postaciach: książki, filmy, gry, RPG-i, larpy. Na co dzień zaś programuję gry komputerowe w CD Projekt Red, pracując tam razem z narzeczonym (obecnie na home office, razem wychowujemy naszą małą Lilkę). W przeszłości pisałam i publikowałam w magazynie Science Fiction Fantasy i Horror, ale studia i kariera trochę oddaliły mnie od pióra… Ostatnio jednak zapragnęłam wrócić do dawnej pasji!”

Bajka dla robota (LandsbergOn 2(8)/2021)
  (wersja audio – czyta Piotr Markiewicz)

Sebastian Siuda

Obecnie mieszka w Kłodawie. Solowe poczynania gitarzysty pod szyldem Mała Fuzja zakotwiczone są głęboko w stylistyce noise i ambient, a inspiracją do tworzenia nowych muzycznych przestrzeni jest proza Stanisława Lema i Jacka Dukaja. Połowa gorzowsko-zielonogórskiego duetu Biała Ćma i gorzowskiego Wrathu + Mała Fuzja. Jego jedyne opowiadanie jest jednak znacznie starsze niż te projekty. Znalazł je po latach na płycie CD z 2004 roku.

Lokal Samotnych (LandsbergOn 1(3)/2019)
LandsbergOn: Strażnicy Gorzowa (LandsbergOn 2(10)/2022) współudział – praca zbiorowa

Mariusz Sobkowiak

Rocznik ’89. Redaktor naczelny i pomysłodawca LandsbergOnu, pracownik socjalny, wykładowca, lokalny społecznik. Autor publikacji naukowych. Założyciel stowarzyszenia na rzecz innowacji społecznych NOVUM. Na co dzień pracuje w organizacji pozarządowej jako specjalista ds. rachunkowości. W wolnych chwilach czyta książki. Zakochany w Gorzowie i jego historii.

Opowiadania:
Błąd pierwotny (LandsbergOn 1(1)/2018) (wersja audio – czyta Piotr Markiewicz)
Z Bogiem (LandsbergOn 1(3)/2019)
Zmierzch Bogów (LandsbergOn 2(4)/2019)
Main User (+ Kamil Kwiatkowski) (LandsbergOn 1(5)/2020)
Posłańcy (LandsbergOn 1(9)/2022)
Dlaczego mnie prześladujesz (LandsbergOn 1(11)/2023)

Komiksy:
Piekło (+ Marlena Kowalczyk) (LandsbergOn 1(7)/2021)

Artykuły:
Jak przegraliśmy z maszynami (LandsbergOn 2(2)/2018)

Jakub Soborak

Gorzowianin do szpiku kości. Rocznik 85. Opierający się systemowi miłośnik zimnej muzyki, czarnej poezji i osobliwych myśli oscylujących wokół magii, teorii spiskowych i dziwów. Absolwent techniki dentystycznej, niebojący się pracy fizycznej, od budowlanki i grzebania w ziemi po pracę przy recyklingu. Trudnił się i trudni różnymi pracami, lecz zawsze jego myśli zmierzają ku dziwacznym i mrocznym wizjom… Lubi psy i koty. Redaktor w magazynie „Kyaa!”, bloger, poszukiwacz antykwarycznych woluminów i innych starych szpargałów. Niniejsze opowiadanie w zamierzeniu jest częścią większej całości, składającej się na Cykl Gajhëllryjski.
Sztolnie Hallibriar (LandsbergOn 2(4)/2019)

Anna P. Szarejko

Po godzinach zajmuje się półzawodowo psychologią, książkami i długimi jazdami na rowerze po okolicznych lasach. Literaturę zapija tylko czarną kawą, a gdy może, podróżuje, gdzie i ile wlezie, zwłaszcza ku dalekowschodnim kierunkom. Miłośniczka Anne Rice, Victorii Schwab i Neila Gaimana, których twórczość może odtwarzać raz po razie. Uwielbia pisać nie tylko opowiadania czy wiersze, ale też fanfiki, które są jej guilty pleasure od wieku nastoletniego.
 Inszallach (LandsbergOn 1(13)/2024)

Aleksander Trojanowski

Rocznik ‘88. Studiował na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i w Szkole Głównej Handlowej. Interesuje się literaturą, zwłaszcza taką, w której nauka jest przyprawiana fantastyką, a fantastyka – nauką. W wolnych chwilach pisze, tworzy muzykę oraz szuka odpoczynku przy grach planszowych.
Emisariusz Opatrzności (LandsbergOn 1(7)/2021)

Katarzyna Wieczorek

Studentka filologii angielskiej na gorzowskiej uczelni. Od urodzenia mieszka w Gorzowie i z tym miastem wiąże również swoją przyszłość. W wolnych chwilach pisze opowiadania oraz próbuje się w dłuższych formach, a kiedy nie ma pióra w dłoni, czyta powieści fantasy. Zakochana
w fantastyce i sci-fi, odkąd – gdy miała 8 lat – tata pokazał jej serial „Gwiezdne Wrota”, który ogląda z zafascynowaniem do dzisiaj. Pisze od szkoły podstawowej, mieszcząc się gdzieś pomiędzy fantastyką a sci-fi, gdzie czuje się najbardziej komfortowo.

L’asile (LandsbergOn 1(7)/2021)
Spotkanie pod Drzewem Kosmicznym (LandsbergOn 1(9)/2022)

Karol „Trapi” Wojdyło

Rdzenny gorzowianin. MC, szperacz antykwaryczny, z wykształcenia logopeda, jest to też jego (największy) zawód. Wielki miłośnik osobliwości języka ojczystego, zabawy konwencjami i groteskowego humoru. W wolnych chwilach pisuje wiersze, piosenki i krótkie opowiadania. Wszyscy powtarzali mu, że niczego nie osiągnie, tymczasem jego tekst ukazał się w LandsbergOnie (i kto się teraz śmieje?). Współtworzy literacki zin pt. Ćwierćinteligjent, na łamach którego publikuje swoje utwory.

Pociąg grozy (LandsbergOn 2(2)/2018)
Żałoba (LandsbergOn 1(3)/2019)
Kontrmachina (LandsbergOn 1(5)/2020)
LandsbergOn: Strażnicy Gorzowa (LandsbergOn 2(10)/2022) współudział – praca zbiorowa

Emil Zawadzki

Mieszka w Warszawie. Pracuje jako programista aplikacji mobilnych. Każdą wolną chwilę poświęca na pisanie. Tworzy głównie opowiadania fantastyczne, w tym science-fiction. Zdobył wyróżnienia w kilku konkursach literackich. W najbliższej przyszłości planuje napisanie pierwszej książki. Prywatnie fan wszelkiej maści mitologii i komiksów.

Wąpierz z Gorzowa (LandsbergOn 1(9)/2022) (wersja audio – czyta Piotr Markiewicz)
LandsbergOn: Strażnicy Gorzowa (LandsbergOn 2(10)/2022) współudział – praca zbiorowa
Strzała historii (LandsbergOn 1(11)/2023)

Prace zbiorowe

Kolekcja (LandsbergOn 1(1)/2018) – kurs 205 z II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim, uczniowie: Barbara Dembkowska, Roksana Łukasik, Emilia Turtoń, Kamila Stawarska, Jakub Cieplak, Piotr Jakubowski, Maciej Paczka, Daria Żok (nauczycielka).

LandsbergOn: Strażnicy Gorzowa (LandsbergOn 2(10)/2022) Kamil Kwiatkowski, Jakub Łukasik, Anna Kowalczewska, Paweł Karolczuk, Szymon Drzymała, Jerzy Gaśpi, Katarzyna Barbara Gucałło, Sebastian Siuda, Hihi Kalisiak, Emil Zawadzki, Adrian Gajos, Karol Wojdyło, Paweł Ferensztajn, Adrian Michalak, Mateusz Szwarc.

Publikowane wyłącznie na stronie

Opowiadanie: Kamil Kwiatkowski – Południca

Wianek wciąż jest na jej głowieJeden mężczyzna za każdą uronioną łzęNigdy nie miała szansy poślubić mężczyznyTeraz zabija paru od czasu do czasu– fragment pieśni Rok 1523 W Polsce trwa zawieszenie broni z Krzyżakami. Tak nakazał cesarz Karol V Habsburg w obliczu najazdu Turków Osmańskich na Węgry. Wkrótce w Gdańsku ma […]

0 komentarzy

Dostępne bezpośrednio na stronie

Opowiadanie: Kamil Kwiatkowski – Południca

Wianek wciąż jest na jej głowieJeden mężczyzna za każdą uronioną łzęNigdy nie miała szansy poślubić mężczyznyTeraz zabija paru od czasu do czasu– fragment pieśni Rok 1523 W Polsce trwa zawieszenie broni z Krzyżakami. Tak nakazał cesarz Karol V Habsburg w obliczu najazdu Turków Osmańskich na Węgry. Wkrótce w Gdańsku ma […]

0 komentarzy

Opowiadanie: Jakub Soborak – Sztolnie Hallibriar

Wersja pełna, sprzed redaktorskich cięć Wersja skrócona do druku: LandsbergOn 2(4)/2019 Pracował w gęstej ciemności, nie używając oświetlenia, gdyż znał to miejsce niemal na pamięć. Z łatwością odnalazł stanowisko, które wcześniej wybrał. Jego zmętniałe, okryte zaćmą oczy nie potrzebowały światła, by ustawić na pozycji ciężki młot hydrauliczny. Doskwierająca ułomność była […]

0 komentarzy

Opowiadanie: Katarzyna Barbara Gucałło – Prze(w/m)ijanie

(LandsbergOn 2(8)/2021) Zagłada nie zaczęła się w czasie wojny. Nie przynieśli jej ani komuniści, ani inwazja kosmitów. Zagłada przyszła razem z wolnością… *** Zapach słonecznego wrześniowego popołudnia i liście w tysiącu barw dawały złudne poczucie, że wszystko jest w porządku. Adam szedł przez park Siemiradzkiego, pogwizdując. Krokom wtórowało rytmiczne popiskiwanie […]

0 komentarzy

Opowiadanie: Karol Wojdyło – Kontrmachina

Kto mógł przypuszczać, że po przeszło pięćdziesięciu latach od upadku wielkiego zakładu chemicznego Gorzów wróci do swoich przemysłowych korzeni. Superkorporacja PharmaCorp-OmniMed, efekt niedawnej fuzji dwóch produkcyjnych gigantów, rozrasta się jak nowotwór, bez przerwy zagarniając kolejne obszary pod budowę hal i magazynów. Jej cel jest jasny: zawładnąć krajowym przemysłem wyrobu leków, […]

0 komentarzy

Opowiadanie – Paweł Karolczuk – Kęs

Powietrze aż drgało od ciepła wytwarzanego przez PESEL (Pierwszy Elektroniczny System Ewaluacji Ludności) – superszybki megakomputer umieszczony w tajnym obiekcie badawczym pod dawnym Urzędem Miasta przy ulicy Sikorskiego, do którego nikt nie miał dostępu oprócz kilkorga najznamienitszych umysłów, wybranych po to, by rządzić w procesie ewaluacyjnym – serii skomplikowanych algorytmów, […]

0 komentarzy

Opowiadanie: Agnieszka Rogowska – Bajka dla robota

(LandsbergOn 2(8)/2021) (wersja audio – czyta Piotr Markiewicz) Zima otuliła świat puchem śniegu. Wszystkie jeziora zamarzły. Nawet droga skrzyła się miejscami jak lukier na pierniku. Mijane wioski udekorowano już na święta – na drzewach wisiały lampki, barwiące noc ciepłym światłem. Wiktor do ostatniej chwili kończył ważny projekt, spóźniał się więc […]

0 komentarzy

Opowiadanie: Kamil Kwiatkowski – The Case Of Alicja K. (English)

This is the English translation of the short story “Przypadek Alicji K.” from LandsbergOn 2(4)/2019, originally in Polish. “The Case Of Alicja K.” You’re floating in a void. Probably. You just don’t have any reference point. You don’t see. You know you are. You don’t know who but certainly you […]

0 komentarzy

Opowiadanie: Kamil Kwiatkowski – Przypadek Alicji K.

(LandsbergOn 2(4)/2019)(English version) Unosisz się w bezmiarze. Prawdopodobnie, bo po prostu nie masz żadnego punktu odniesienia. Nie widzisz. Wiesz, że jesteś. Nie pamiętasz kim, ale z całą pewnością jesteś. Zaczynasz czuć. Nie odczuwasz czegoś, zaczynasz czuć. Zauważasz, że do tej pory to uczucie było nieobecne. Coraz bardziej zdajesz sobie sprawę […]

0 komentarzy

Opowiadanie: Mariusz Sobkowiak / Kamil Kwiatkowski – Main User

„Wszystkie nadzieje i pragnienia opierają się na poglądzie, że istnieje wewnętrzna jaźń, o której uszczęśliwienie należy zabiegać. Skoro jaźń nie istnieje, nie ma sensu żywić nadziei ani pragnąć czegoś ze względu na jakąś mityczną istotę. Wszystkie te rzeczy nie mają znaczenia, skoro nie istnieje nikt, dla kogo mogłyby mieć znaczenie. […]

0 komentarzy

Opowiadanie: Mariusz Sobkowiak – Błąd pierwotny

(LandsbergOn 1(1)/2018) (wersja audio – czyta Piotr Markiewicz dla Ostatniej Tawerny) Trzy dni po Ekspansji Nazywam się Mariusz Sobkowiak. Dziś rano zabiłem człowieka. Był mieszkańcem Sfery, dlatego jakikolwiek sąd w jakimkolwiek mieście na Ziemi miałby problem, żeby mnie skazać. Zwłaszcza, że zabiłem sam siebie. Można kogoś skazać za udane samobójstwo, […]

0 komentarzy