LandsbergOn to przede wszystkim ludzie, którzy przysyłają swoje opowiadania. Ludzie, warto zaznaczyć, związani z Gorzowem Wielkopolskim. W historii magazynu opublikowaliśmy przeróżnych autorów z całego przekroju społecznego, od licealistów po seniorów.

Legenda

Różna też jest ich twórczość, bo fantastyka przybiera różne formy. Oto legenda gatunkowa opowiadań:
Science fiction – przeróżne wizje przyszłości, podróże kosmiczne, przez czas i przestrzeń, obcy, roboty, rozwój nauki i technologii, postapokalipsa
Fantasy – alternatywne światy, magia, mity, legendy, bohaterowie i to niekoniecznie w mediewistycznych realiach
Horror – groza, turpizm, krew, żywe trupy, duchy, potwory, demony

Komedia – zabawne opowiadania z przymrużeniem oka, mające rozbawić widza albo przynajmniej wprawić w lekką konsternację

Inne – niepasujące do powyższych kategorii + artykuły

 Ostatnia Tawerna – opowiadania, które doczekały się audiobooków dzięki inicjatywie Ostatniej Tawerny.

W nawiasie podany jest numer LandsbergOnu, w którym można opowiadanie przeczytać – kliknięcie przenosi do pliku pdf z danym numerem. Niektóre opowiadania są dostępne w formie tekstowej na stronie – wtedy można przenieść się do nich, klikając tytuł.

Autorzy opowiadań

„CC Allin”

Typowy locals. Wychował się w Gorzowie i postanowił związać z tym miastem również swoje dorosłe życie, akceptując wszystkie wady tego miejsca. Pisze niemal od zawsze, ale dopiero od niedawna dzieli się swoją twórczością ze światem. W swoich opowiadaniach zgłębia tematykę uzależnień, patologii czy samotności. Nazywa to brudną grafomanią lub rynsztokową prozą. Publikuje ją na Facebooku.
Pralnia Grzechów (LandsbergOn 2(2)/2018)

Łucja Fice

W Gorzowie mieszka od czternastego roku życia, kiedy to rozpoczęła naukę w Technikum Chemicznym. Obecnie jest na emeryturze i poświęca czas swoim zamiłowaniom: pogłębianiu wiedzy i pisaniu. Z gorzowskim środowiskiem literackim związana jest od 1995 roku, a więc odkąd zapisała się do Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury Gorzów. Od 2012 roku jest członkiem ZLP. W 2016 r. została odznaczona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem za zasługi dla kultury polskiej. Wydała kilka tomików poetyckich i trylogię powieści emigracyjnych.
Dwa Księżyce (LandsbergOn 2(2)/2018)

Jerzy Gaśpi

Analfabeta-samouk. Za sprawą przewrotnego losu urodził się w Gorzowie. Debiutował w podstawówce na łamach szkolnej gazetki „Aligator”. Jego ulubionym słowem jest „bigos”, co ciekawe, jest to również jego ulubiona potrawa z kapusty. Nigdy nie był w Danii, ale raz myślał, że był. Ma niewidomego chomika o imieniu Pafnucy. Poza opowiadaniami pisuje wierszyki, np.:

Zawsze z oka cieknie łza mi,
gdy mnie ktoś przytrzaśnie drzwiami…

 Krótkie opowiadanie o tym, jak to Marszałek do spółki z dygnitarzami snuli sieć intrygi przeciw przyszłemu królowi (LandsbergOn 2(6)/2020)
Trashworld (czyli mokry sen o suchym lądzie) (LandsbergOn 1(7)/2021)

Tomek Grabowski

Związany z Gorzowem od zawsze. Wielbiciel przeszłości i przyszłości, jakkolwiek to brzmi w czasie teraźniejszym. Fan złotej dekady lat 80-ych, dziwnych i dziwacznych wynalazków.
2078 (LandsbergOn 2(2)/2018)

Sebastian Górny

Komiksy:
 New Amazing Adventures Of Adam And Eve (LandsbergOn 1(7)/2021)

Katarzyna Barbara Gucałło

Urodzona gorzowianka. Absolwentka II LO na Przemysłowej oraz Politechniki Gdańskiej. Architekt. Projektuje, pisze, kształtuje przestrzeń i wyobraźnię, prowadząc warsztaty z dziećmi i młodzieżą.
Prze(w/m)ijanie (LandsbergOn 2(8)/2021)

Piotr Jakubowski

Uczeń II LO w Gorzowie Wlkp. Z zamiłowania historyk. W wolnym czasie lubi czytać komiksy lub książki o tematyce fantastycznej, a także oglądać filmy. Organizator pierwszego gorzowskiego konwentu fantastyki Gorcon.

Kolekcja (+ kurs 205 z II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim) (LandsbergOn 1(1)/2018)

Artykuły i wywiady:
Fantastyka? A to nie dla dzieci? (LandsbergOn 1(1)/2018)
Wywiad z Łukaszem Rzadkowskim (online 2018)
Wywiad z Dawidem Wiktorskim (online 2018)
Wywiad z Jakubem Ptaszyńskim (online 2018)
Wywiad z Jackiem Brzezowskim (online 2019)
Wywiad z Pawłem Majką (online 2019)
Wywiad z Andrzejem Łaskim (online 2019)
O czym „Mówi Wieko”? – wywiad z Jackiem Radzymińskim (LandsbergOn 1(3)/2019)

Hihi Kalisiak

Nic nie opisuje jej tak dobrze, jak to, że jest z Gorzowa i jest w nim zakochana miłością szaloną, trochę krzywą, momentami trudną, ale przede wszystkim wielką jak HiT na Górczynie. Zajmuje się tatuowaniem i fotografią, czasem próbując się też w innych dziedzinach sztuki, co można sprawdzić na jej blogu. Bez względu na to, gdzie się znajduje, zawsze szuka tej cząstki Gorzowa, która kryje się w każdym z nas. Cała jej wrażliwość została cudownie przez to miasto ukształtowana i stara się ją w sobie pielęgnować, szczególnie gdy jest daleko.

2120 (LandsbergOn 1(5)/2020)

Pegazy (LandsbergOn 2(6)/2020)

Paweł Karolczuk

Rocznik ‘83, urodzony w Jeleniej Górze, wychowany we Wrocławiu. Z szeroko pojętą fantastyką związany od ponad 20 lat. Jego
zainteresowania zawsze orbitowały wokół fantasy: RPG, gry planszowe i bitewne, komputerowe, karciane. Do tej pory swoją twórczość
chował do szuflady. Obecnie, od ponad dziesięciu lat jest nauczycielem języka angielskiego w jednej z dużych gorzowskich podstawówek. Po zajęciach prowadzi kółko RPG dla swoich uczniów.

Boska usterka (LandsbergOn 1(5)/2020)

Pewnego razu… (LandsbergOn 2(6)/2020)

Kęs (LandsbergOn 2(8)/2021)

Marlena Kowalczyk

Komiksy:
Piekło (+ Mariusz Sobkowiak) (LandsbergOn 1(7)/2021)

Kamil Kwiatkowski

Z urodzenia gorzowianin. Zajmuje się muzyką pod pseudonimem Wrathu, połowa duetu Wrathu + Mała Fuzja. Został stypendystą miasta Gorzowa Wielkopolskiego w roku 2016. Studiował filologię angielską, na etapie licencjatu ze specjalizacją translatorską. Recenzent, redaktor czasopisma internetowego Trzynasty Schron poświęconego kulturze postapokaliptycznej. Montażysta. Członek stowarzyszenia na rzecz innowacji społecznych NOVUM. Nauczyciel języka angielskiego.

13 (fragment w: LandsbergOn 1(1)/2018, pełna wersja w: Projekt 13)

Przypadek Alicji K. (LandsbergOn 2(4)/2019)
(English version)

Main User (+ Mariusz Sobkowiak) (LandsbergOn 1(5)/2020)

Artykuły:
 Gorzowskie postapo (online 2022)

G. Kwaśniewska

Kobieta 50+. Świeżo upieczona babcia. Pracownica placówki doskonalenia nauczycieli. Z Gorzowem związana od 35 lat. Miłośniczka spacerów z mężem i odkrywczyni, choćby nowej ścieżki wzdłuż Kłodawki. Miłośniczka piękna. W swojej pracy dyplomowej starała się nadać nową formę gorzowskim legendom.
O miejskim kacie, który szukał… żony (LandsbergOn 1(3)/2019)

Jakub Łukasik

Absolwent Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu. Żonaty, dwójka dzieci. Miłośnik historii, zwłaszcza okresu II wojny światowej i późniejszego, aż do czasów współczesnych. Laureat Grand Prix, jednego z Hydeparków organizowanych przez MCK Chemik jakoś w okolicach 2000 roku. Namaszczony przez Kazimierza Furmana. W Gorzowie pracuje w instytucji związanej z bezpieczeństwem publicznym.
Opowieść o gorzowskiej Wandzie, odcinek 1 (LandsbergOn 2(2)/2018)

Opowieść o gorzowskiej Wandzie, odcinek 2 (LandsbergOn 2(4)/2019)

Opowieść o gorzowskiej Wandzie, odcinek 3 (LandsbergOn 2(6)/2020)

Klaudiusz Ort

Kolekcjoner wiedzy kompletnie nieprzydatnej, zaczytany w hard sci-fi, fantasy i książkach popularnonaukowych. Na domówkach znajdziesz mnie na balkonie, męczącego mojego rozmówcę rozważaniami o tym, że wszechświat albo powstał z niczego, albo istniał od zawsze, przy czym oba scenariusze są dla ludzkiego umysłu niepojęte. Urodzony, wychowany i skrzywiony w Gorzowie, skąd wyjechał do Poznania, kuszony obietnicami wyższego wykształcenia i świetlanej przyszłości. Udało mu się zdobyć wyższe wykształcenie.
Agora (LandsbergOn 2(8)/2021)

Łukasz Piotrowski

Jego pasją jest słuchanie muzyki (wszelkie odmiany metalu), jazda na rowerze, psychologia, rysunek oraz pisarstwo. Tworzy zazwyczaj utwory z gatunków thriller czy horror i przygotowuje się do wydania swojej pierwszej powieści. Pochodzi z Pszczewa, studiował w Gorzowie Wielkopolskim, po czym się do niego przeprowadził.
Dziwadło (LandsbergOn 1(3)/2019)

Agnieszka Rogowska

„Moje pierwsze wspomnienie z życia to ekran gry komputerowej, w którą grałam z tatą. Nie mogło się to skończyć inaczej – zostałam nerdem. Od tego czasu pochłaniam gigantyczne ilości fantastyki we wszystkich postaciach: książki, filmy, gry, RPG-i, larpy. Na co dzień zaś programuję gry komputerowe w CD Projekt Red, pracując tam razem z narzeczonym (obecnie na home office, razem wychowujemy naszą małą Lilkę). W przeszłości pisałam i publikowałam w magazynie Science Fiction Fantasy i Horror, ale studia i kariera trochę oddaliły mnie od pióra… Ostatnio jednak zapragnęłam wrócić do dawnej pasji!”
Bajka dla robota (LandsbergOn 2(8)/2021)
(wersja audio – czyta Piotr Markiewicz)

Sebastian Siuda

Obecnie mieszka w Kłodawie. Solowe poczynania gitarzysty pod szyldem Mała Fuzja zakotwiczone są głęboko w stylistyce noise i ambient, a inspiracją do tworzenia nowych muzycznych przestrzeni jest proza Stanisława Lema i Jacka Dukaja. Połowa gorzowsko-zielonogórskiego duetu Biała Ćma i gorzowskiego Wrathu + Mała Fuzja. Jego jedyne opowiadanie jest jednak znacznie starsze niż te projekty. Znalazł je po latach na płycie CD z 2004 roku.
Lokal Samotnych (LandsbergOn 1(3)/2019)

Mariusz Sobkowiak

Rocznik ’89. Redaktor naczelny i pomysłodawca LandsbergOnu, pracownik socjalny, wykładowca, lokalny społecznik. Autor publikacji naukowych. Założyciel stowarzyszenia na rzecz innowacji społecznych NOVUM. Na co dzień pracuje w organizacji pozarządowej jako specjalista ds. rachunkowości. W wolnych chwilach czyta książki. Zakochany w Gorzowie i jego historii.

Opowiadania:
Błąd pierwotny (LandsbergOn 1(1)/2018)
(wersja audio – czyta Piotr Markiewicz)

Z Bogiem (LandsbergOn 1(3)/2019)

Zmierzch Bogów (LandsbergOn 2(4)/2019)

Main User (+ Kamil Kwiatkowski) (LandsbergOn 1(5)/2020)

Komiksy:
Piekło (+ Marlena Kowalczyk) (LandsbergOn 1(7)/2021)

Artykuły:

Jak przegraliśmy z maszynami (LandsbergOn 2(2)/2018)

Jakub Soborak

Gorzowianin do szpiku kości. Rocznik 85. Opierający się systemowi miłośnik zimnej muzyki, czarnej poezji i osobliwych myśli oscylujących wokół magii, teorii spiskowych i dziwów. Absolwent techniki dentystycznej, niebojący się pracy fizycznej, od budowlanki i grzebania w ziemi po pracę przy recyklingu. Trudnił się i trudni różnymi pracami, lecz zawsze jego myśli zmierzają ku dziwacznym i mrocznym wizjom… Lubi psy i koty. Redaktor w magazynie „Kyaa!”, bloger, poszukiwacz antykwarycznych woluminów i innych starych szpargałów. Niniejsze opowiadanie w zamierzeniu jest częścią większej całości, składającej się na Cykl Gajhëllryjski.
Sztolnie Hallibriar (LandsbergOn 2(4)/2019)

Aleksander Trojanowski

Rocznik ‘88. Studiował na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i w Szkole Głównej Handlowej. Interesuje się literaturą, zwłaszcza taką, w której nauka jest przyprawiana fantastyką, a fantastyka – nauką. W wolnych chwilach pisze, tworzy muzykę oraz szuka odpoczynku przy grach planszowych.
Emisariusz Opatrzności (LandsbergOn 1(7)/2021)

Katarzyna Wieczorek

Studentka filologii angielskiej na gorzowskiej uczelni. Od urodzenia mieszka w Gorzowie i z tym miastem wiąże również swoją przyszłość. W wolnych chwilach pisze opowiadania oraz próbuje się w dłuższych formach, a kiedy nie ma pióra w dłoni, czyta powieści fantasy.

L’asile (LandsbergOn 1(7)/2021)

Karol „Trapi” Wojdyło

Rdzenny gorzowianin. MC, szperacz antykwaryczny, z wykształcenia logopeda, jest to też jego (największy) zawód. Wielki miłośnik osobliwości języka ojczystego, zabawy konwencjami i groteskowego humoru. W wolnych chwilach pisuje wiersze, piosenki i krótkie opowiadania. Wszyscy powtarzali mu, że niczego nie osiągnie, tymczasem jego tekst ukazał się w LandsbergOnie (i kto się teraz śmieje?). Współtworzy literacki zin pt. Ćwierćinteligjent, na łamach którego publikuje swoje utwory.
Pociąg grozy (LandsbergOn 2(2)/2018)

Żałoba (LandsbergOn 1(3)/2019)

Kontrmachina (LandsbergOn 1(5)/2020)

Prace zbiorowe

Kolekcja (LandsbergOn 1(1)/2018) – kurs 205 z II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim, uczniowie: Barbara Dembkowska, Roksana Łukasik, Emilia Turtoń, Kamila Stawarska, Jakub Cieplak, Piotr Jakubowski, Maciej Paczka, Daria Żok (nauczycielka).

Publikowane wyłącznie na stronie

Wpisów nie znaleziono